509-448-4446

P.O. Box 9547  Spokane, WA  99209

info@spokaneyouthsymphony.org

Awards

Concerto Competition Winners


2017: Nicholas Kim, cello; Suhang Liu, clarinet; Joey Pomeroy, violin

2016: Claire Arensmeyer, oboe; Sarah Fazendin, violin; Yvette Kraft, violin

2015: Clarissa Tracy, flute; Kyle Thiessen, viola; Anna Seppa, cello

2014: Arianna Birch, bass; Alex Choe, cello; Matthew Wildman, bassoon

2013: Shane Maurer, flute; Sophie Saurette, violin; Alex Choe, cello; Yunjung Kim, violin 

2012: Daniel White, violin; Olivia Saurette, cello; Joe Loftus, violin 

2011: DongGyun Kim, cello; Kaylee Wood, bass; Natasha Black, piano

2010: Alexander Tielker, violin; Lara Zipperer, harp; Nathan Barber, cello

2009: Drew Powell, flute; DongGyun Kim, cello; Janet Hong, violin

2008: Emily Stratton, violin; Lauren Camp, clarinet (double with Cris Garza)

2007: Brianna Woodruff, violin; Melissa Achten, harp; Ryan Foster, trumpet

2006: Jonathan Woodruff, cello; Brooke Coleman, piano

2005: Anna Kimball, violin; Jasmine Nagano, piano; Timothy Herold, horn; Jim Sandberg, clarinet

2004: Christine Beamer, viola; Jonathan Westfield, flute; Terry Fairchild, viola

2003: Jim Sandberg, clarinet; Kim Houglum, violin; Shane Wedel, oboe

2002: Caitlin McSherry, violin; Jeffery Carlson, flute; Catherine Schaefer, piano


2017 Awards

​Spokane Youth Strings
Conductor’s Award: Janee Ko
Leadership Award: James Thrasher
Most Improved Award: Bernadette Treis
Jessica Sund Camp Award: Charlotte Burns 
 

Spokane Youth Sinfonietta 
Conductor’s Award: Sky McCauley
Leadership Award: Hannah Kerbs
Most Improved Award: Evelyn Bolles
Jessica Sund Camp Award: Emma Culbertson

Spokane Youth Philharmonic

Conductor’s Award: Bradford Bawden
Leadership Award: Glorie Bojilov
Most Improved Award: Helen Knaack

Spokane Youth Symphony Orchestra
Conductor’s Award: Anna Seppa
Leadership Award: Sam Thackston
Angela Armstrong Award: Brandon Rittenour


​******************************

​2016  Awards

Spokane Youth Strings
Conductor’s Award: Nicholas Sund
Leadership: Robin Roose
Most Improved: Gianna Anderson

Spokane Youth Sinfonietta
Conductor’s Award: Gloria Miller
Leadership: Emma Owen
Most Improved:  Jacob Lines 

Spokane Youth Philharmonic
Conductor’s Award: Desirae Thosath
Leadership: Stephen White
Most Improved: Michael Sanborn 

Spokane Youth Symphony Orchestra
Conductor’s Award: Clarissa Tracy
Leadership: Katie Grainger
Most Improved: Colby Tinsley

Angela Armstrong Inspirational Award:
Sarah Fazendin

Jessica Sund Camp Scholarship Awards:

​Olive Pete
Amy Everett



2015 Awards

​Spokane Youth Strings
Leadership Award: Mayra Haroldsen
Most Improved Award: Joseph Kerbs
Conductor’s Award: Nathan Blake 

Spokane Youth Sinfonietta
Leadership Award:  Steven White
Most Improved Award:  Jeslyn Cai
Conductor’s Award: Sera Coate

Spokane Youth Philharmonic
Leadership Award: Yvette Kraft
Most Improved Award: James Baldwin
Conductor’s Award: Lili Gondry
 
Spokane Youth Symphony Orchestra
Leadership Award: Sarah White
Most Improved Award: Sam Thackston
Conductor’s Award: Matthew Wildman
 

Angela Armstrong Inspirational Award:
Viktor Black

 Jessica Sund Camp Scholarship Awards:
Alexandra Casey:  Sinfonietta
Triveda Nellutla: Strings

​********************************

2014 Awards

Spokane Youth Strings
Leadership: Ethan Wu
Most Improved: Catherine Casey
Conductor’s Award: Michael Sanborn

Spokane Youth Sinfonietta
Leadership: Brooke Bos
Most Improved: Katie O'Dea
Conductor’s Award: Claire Kohlstedt

Spokane Youth Philharmonic
Leadership: Jason Powell
Most Improved: Adam Blake
Conductor’s Award: Kristiana Cashen
 
Spokane Youth Symphony Orchestra
Leadership: DongGyun Kim
Most Improved: Sarah Fazendin
Conductor’s Award: Stephanie Burris

Angela Armstrong Inspirational Award:
DongGyun Kim

Jessica Sund Camp Scholarship Awards:
Strings - Jeanne Marshall
Sinfonietta - Xi Li

***************************

2013 Awards

Spokane Youth Strings
Leadership: Dominic Treis
Most Improved: Taylor Passey
Conductor’s Award: Annie Bortz

Spokane Youth Sinfonietta
Leadership: Adam Divens
Most Improved: Ava Bloom
Conductor’s Award: Paige Byquist 

Spokane Youth Philharmonic
Leadership: Anna Seppa
Most Improved: Kyle Almeida
Conductor’s Award: Anna Seppa
 
Spokane Youth Symphony Orchestra
Leadership: Joseph Loftus
Most Improved: Ellen Postlewait
Conductor’s Award: Shane Maurer

Jessica Sund Camp Awards:
Strings - Isabel Greeley & Madeleine Feola 
Sinfonietta - Brooke Bos & Sierra Ohlsen 


*************************

2012 Awards

Spokane Youth Strings
Leadership: Ava Bloom
Most Improved: Emma Larsen
Conductor’s Award: Kristen Gregg

Spokane Youth Sinfonietta
Leadership: Reyna Flores
Most Improved: Paige Byquist
Conductor’s Award: Anastasia Hjermstad

Spokane Youth Philharmonic
Leadership: Sarah White
Most Improved: Elizabeth Fisher
Conductor’s Award: Janet Phang
 
Spokane Youth Symphony Orchestra
Leadership: Alexander Tielker
Most Improved: Katelyn Folkenberg
Conductor’s Award: Alex Choe

Jessica Sund Camp Scholarship Awards
Strings - Ava Bloom
Sinfonietta - Anna Nowland


************************

2011 Awards

Intermediate String Orchestra
Most Inspirational: Reyna Flores
Most Improved: Gabriella Jenkins
Conductor’s Award: William Martin

Junior Orchestra
Most Inspirational: Sarah White
Most Improved: Ricky Sato
Conductor’s Award: Aubrey Hamilton

Junior Symphonic Orchestra
Most Inspirational: Victor Black
Most Improved: Caleb Landron
Conductor's Award: Jorin Graham

Spokane Youth Orchestra
Leadership: Ryan Jacobsen
Musicianship: Nick Hendryx
Conductor's Award: Victoria Karschney

Angela Armstrong Award
Jen Kersh
Melissa Kersh


Spokane Youth Symphony